Investiční zlaté a stříbrné mince

Cenné mince mohou mít různou podobu. Kromě těch, jejichž cena se řídí především jejich historickou unikátností nebo vysokou sběratelskou cenou existuje i celá řada jiných mincí. Jedná se o investiční zlaté nebo stříbrné mince. Tyto mince vydávají nejrůznější banky a mincovny po celém světě. Jejich cena se zpravidla odvíjí pouze od ceny kovu, ze kterého jsou vyrobeny a je to výhodný způsob jak uložit peníze do něčeho jiného než jsou investiční fondy, akcie či dluhopisy. I investiční mince ale mají celou řadu rarit.

Největší a nejdražší investiční mince

Asi tou největší raritou mezi investičními mincemi je bezesporu Kanadské královské mincovny z roku 2007. Tato investiční mince je unikátní především v tom, že váží neuvěřitelných 100 kilogramů a je vyrobena z ryzího zlata. Tuhle minci byste si opravdu do peněženky neschovali. Má průměr úctyhodných 50 centimetrů. Její nominální hodnota je 1 milión kanadských dolarů. Faktická cena se ale odvíjí od aktuální ceny zlata.

Kanadská zlatá mince (100 kg ryzího zlata) s nominální cenou 1 milión kanadských dolarů

Kanadská zlatá mince (100 kg ryzího zlata) s nominální cenou 1 milión kanadských dolarů

Celkem bylo vyrobeno pouze 5 kusů těchto mincí. Jedna mince je aktuálně ve vlastnictví Uměleckohistorického muzea ve Vídni. Je to jediný exemplář této mince, který je k dispozici pro veřejnost. Ostatní jsou uloženy v trezorech bank nebo investorů. Mince je vyrobena z ryzího 24 karátového zlata. Čistota zlata se uvádí jako 999.99/1000.

Nejprodávanější investiční mince světa

Jednou z vůbec nejprodávanějších investičních mincí na celém světě je Jihoafrický Krugerrand. Tato mince se razí již od roku 1967. A celkem jich bylo vyrobeno již více než 54 miliónů kusů.  Tato investiční mince je vyrobena z 22 karátového zlata a je k dispozici v několika různých hmotnostech a to 1/1, 1/2, 1/4 a 1/10 unce (pozn. Trojská unce = 31,1 g)

Nejtěžší zlatá investiční mince světa

Absolutní rekord co do hmotnosti si ale drží Austrálie, konkrétně mincovna v Perthu. Ta se rozhodla, že nebude „troškařit“ a vyrobila nejtěžší a zřejmě i nejdražší minci na celém světě. Její váha je 1000 kg ryzího zlata. Další rozměry jsou 80 centimetrů v průměru a 12 centimetrů v síle.

Nejtěžší zlatá mince na světě. 1000 kg ryzího zlata (22 karátů)

Nejtěžší zlatá mince na světě. 1000 kg ryzího zlata (22 karátů)

Ryzost této zlaté mince je 99.99% a její nominální hodnota je stanovena na 1 000 000 australských dolarů. Je to legální platidlo, i když její reálná hodnota je násobně vyšší. Podle aktuální ceny zlata se pohybuje v rozmezí 50 – 100 miliónů amerických dolarů, tedy téměř jednu miliardu korun. Na zadní straně je vyobrazen portrét Královny Alžběty II. Na přední straně pak najdeme jeden ze symbolů Austrálie a to klokana.


Potřebujete peníze?


Užitečné odkazy:


americké mince Aukce mincí Historické mince Hodnota starých mincí Hypopůjčka Investiční stříbrné mince Investiční zlato Investiční zlaté mince Mince USA návrh klíčových slov optimalizace www stránek první české mince půjčka bez ručitele půjčky ihned půjčky online ihned na účtu revoluční PR články Sběratelské mince SEO srovnání hypoték Staré mince Staré mince hodnota Stříbrná mince Stříbrné mince Svatováclavské dukáty Svatováclavský dukát tematické PR články Vzácné mince Zlaté dukáty České mince České zlaté mince

Kde vzít peníze?