Investiční zlaté a stříbrné mince

Cenné mince mohou mít různou podobu. Kromě těch, jejichž cena se řídí především jejich historickou unikátností nebo vysokou sběratelskou cenou existuje i celá řada jiných mincí. Jedná se o investiční zlaté nebo stříbrné mince. Tyto mince vydávají nejrůznější banky a mincovny po celém světě. Jejich cena se zpravidla odvíjí pouze od ceny kovu, ze kterého jsou vyrobeny a je to výhodný způsob jak uložit peníze do něčeho jiného než jsou investiční fondy, akcie či dluhopisy. I investiční mince ale mají celou řadu rarit.

Největší a nejdražší investiční mince

Asi tou největší raritou mezi investičními mincemi je bezesporu Kanadské královské mincovny z roku 2007. Tato investiční mince je unikátní především v tom, že váží neuvěřitelných 100 kilogramů a je vyrobena z ryzího zlata. Tuhle minci byste si opravdu do peněženky neschovali. Má průměr úctyhodných 50 centimetrů. Její nominální hodnota je 1 milión kanadských dolarů. Faktická cena se ale odvíjí od aktuální ceny zlata.

Kanadská zlatá mince (100 kg ryzího zlata) s nominální cenou 1 milión kanadských dolarů
Kanadská zlatá mince (100 kg ryzího zlata) s nominální cenou 1 milión kanadských dolarů

Celkem bylo vyrobeno pouze 5 kusů těchto mincí. Jedna mince je aktuálně ve vlastnictví Uměleckohistorického muzea ve Vídni. Je to jediný exemplář této mince, který je k dispozici pro veřejnost. Ostatní jsou uloženy v trezorech bank nebo investorů. Mince je vyrobena z ryzího 24 karátového zlata. Čistota zlata se uvádí jako 999.99/1000.

Nejprodávanější investiční mince světa

Jednou z vůbec nejprodávanějších investičních mincí na celém světě je Jihoafrický Krugerrand. Tato mince se razí již od roku 1967. A celkem jich bylo vyrobeno již více než 54 miliónů kusů.  Tato investiční mince je vyrobena z 22 karátového zlata a je k dispozici v několika různých hmotnostech a to 1/1, 1/2, 1/4 a 1/10 unce (pozn. Trojská unce = 31,1 g)

Nejtěžší zlatá investiční mince světa

Absolutní rekord co do hmotnosti si ale drží Austrálie, konkrétně mincovna v Perthu. Ta se rozhodla, že nebude „troškařit“ a vyrobila nejtěžší a zřejmě i nejdražší minci na celém světě. Její váha je 1000 kg ryzího zlata. Další rozměry jsou 80 centimetrů v průměru a 12 centimetrů v síle.

Nejtěžší zlatá mince na světě. 1000 kg ryzího zlata (22 karátů)
Nejtěžší zlatá mince na světě. 1000 kg ryzího zlata (22 karátů)

Ryzost této zlaté mince je 99.99% a její nominální hodnota je stanovena na 1 000 000 australských dolarů. Je to legální platidlo, i když její reálná hodnota je násobně vyšší. Podle aktuální ceny zlata se pohybuje v rozmezí 50 – 100 miliónů amerických dolarů, tedy téměř jednu miliardu korun. Na zadní straně je vyobrazen portrét Královny Alžběty II. Na přední straně pak najdeme jeden ze symbolů Austrálie a to klokana.