Nejvzácnější české mince

I na českém území je možné najít celou řadu velmi cenných mincí, se kterými se u nás v průběhu staletí platilo. Cenné mince mají různou hodnotu. Kromě té, kterou je možné snadno vyčíslit, a za kterou je možné minci koupit v numismatickém obchodě nebo ve starožitnictví, mají mnohé mince i vysokou sběratelskou hodnotu. U mnohých mincí je zde pak i velká historická hodnota. Jako u všeho, ale i u mincí je jejich cena závislá na nabídce a poptávce, která se v průběhu času může měnit.

Nejcennější čeká mince – Pražský groš Ladislava Pohrobka

Pražské groše nechávala razit celá řada panovníků. Jedním z nich byl i Ladislav Pohrobek. A právě mince tohoto panovníka je asi ta nejcennější čeká mince. Tím hlavním důvodem je především to, že se dochovaly pouze dvě takové mince. Jedna z nich je uložena ve sbírkách Národního muzea. V soukromých rukou se tak nachází pouze jedna jediná mince. Dá se tedy říci, že má nevyčíslitelnou hodnotu. Její konkrétní cenu by bylo možné zjistit jen při případné aukci, pokud by se ji její současný majitel rozhodl prodat.

Pražský groš Ladislav Pohrobek. Historická a sběratelská cena této mince je nevyčíslitelná.
Pražský groš Ladislav Pohrobek. Historická a sběratelská cena této mince je nevyčíslitelná.

Československé Svatováclavské dukáty

Československé Svatováclavské dukáty byly první zlaté mince vydané v samostatném Česko-Slovenském státě. Tyto mince byly vyraženy v roce 1923. Tyto mince mají vysokou sběratelskou hodnotu. Tak například v roce 2008 byl 2 dukát z roku 1937 prodán v aukci za 1 320 000 Kč. Hlavním důvodem pro takto vysokou cenu této relativně „mladé“ mince je velmi malý počet existujících kusů. Je známo pouze 8 exemplářů.

První Československé zlaté mince. Dochovalo se pouze 8 kusů.
První Československé zlaté mince. Dochovalo se pouze 8 kusů.

Pětihaléř 1924

Velmi cenná mince je například i pětihaléř 1924. Cena této malé mince se pohybuje v rozmezí 120 – 180 tisíc korun. Jednalo se přitom o běžnou minci, která byla součástí běžného oběhu peněz. Do současné doby se však dochoval jen velmi malý počet exemplářů a proto má mezi sběrateli mincí tak vysokou cenu.

Nejdražší české mince

Mezi další velmi cenné mince především z 19 a 20 století patří především tyto české mince:

  • 5 haléřů z roku 1924
  • 10 korun z roku 1933
  • 25 haléřů z roku 1932
  • 5 korun z roku 1937
  • 1 koruna z roku 1947
  • 20 haléřů z roku 1933
  • 3 haléře z roku 1962
  • 20 haléřů z roku 1947
  • 5 korun z roku 1986