Jak vybrat hypotéku? Využijte srovnání hypoték

Jak vybrat hypotéku? Využijte srovnání hypoték
AlexanderStein / Pixabay

Pokud má člověk v plánu pořídit si hypotéku, měl by být opatrný a vybírat pečlivě. Přeci jenom jde o dlouhodobý závazek, který se může vyšplhat až na 30 let a kterého se nemůžete zbavit refinancováním, dokud se nebude blížit konec období fixace. Proto se pojďme podívat, podle jakých kritérií bychom měli hypoteční úvěr vybírat.

Proč vybírat pečlivě aneb ukázka na příkladu
Nyní si můžeme představit, že si vezmeme hypotéku na 3 000 000 a 30 let s fixací na 10 let a úrokem 4,00 %, přičemž byste mohli mít dle současných podmínek úrok například 2,6 %. Teď si představte, že skrze vámi zvolenou fixaci byste přepláceli nemalé částky a ještě například za naprosto nevýhodných podmínek.

Také se člověk musí zamyslet nad tím, zdali je za současných příjmů a měsíčních výdajů schopen vzít si ještě tak velký úvěr a pravidelně, řádně a včasně jej splácet.

Kdo si může půjčit?
Prvním kritériem je otázka, zdali vůbec splňujete podmínky na získání půjčky. Musíte být plnoletí, mít dostatečné příjmy, mít možnost nabídnout vhodné zajištění a možnost předložit potřebnou dokumentaci. Někdy je podmínkou i zřízení bankovního účtu v dané bance.

Co byste si měli při výběru pohlídat?
Při výběru hypotéky byste se měli zaměřit nejen na výši úroků, ale také na dobu fixace, měsíční poplatky, dobu splatnosti a další výdaje. Skrze pestrou nabídku dnešního trhu pravděpodobně nebudete schopni si všechny informace zjistit sami, zvláště jste-li finanční oblasti neznalí. S tím vám však pomůže srovnání hypoték.

Využít můžete hypoteční kalkulačku, díky které zjistíte, kolik byste u jaké banky platili a kolik si u nich můžete půjčit.

Dejte si pozor
Doba splatnosti je velmi důležitý aspekt při výběru hypotéky, neboť vám určuje i výši měsíčních splátek. Funguje tu přímá úměra, zvolíte-li delší dobu splatnosti, budete platit méně, ale déle. A samozřejmě naopak. Maximální doba splatnosti činí 30 až 40 let. Stejně důležitá je úroková sazba a doba fixace.