Double Eagle (zlatý dvaceti dolar)

Double Eagle (zlatý dvaceti dolar) z roku 1933 je v současné době nejcennější mince světa díky tomu, že jedna tato mince byla ve veřejné dražbě prodána v roce 2002 v aukční síni Sothebys and Stacks v New Yorku za 7.590.000 amerických dolarů.

U této cenné mince není ale zajímavá jen částka, za jakou byla prodána v dražbě, má ale i velmi zajímavou historii. Ražba této zlaté mince byla zahájena v roce 1933 a celkem bylo vyraženo 445 500 dvacetidolarových mincí s názvem Double Eagle. Jednalo se o zlatou minci s hmotností 33,431 gramu. Průměr mince je 34,1 mm a obsah zlata byl 90% (10% pak tvořila měď).

Double Eagle - nekdražší mince světa se zajímavým historickým osudem
Double Eagle - nekdražší mince světa se zajímavým historickým osudem

Tyto zlaté mince ale dlouho v oběhu nebyly. Na veřejnost se dostalo jen velmi malé množství těchto mincí. Prezident USA Franklin D. Roosevelt totiž nařídil kvůli ekonomické krizi všechny tyto zlaté mince stáhnout z oběhu a roztavit. Mince, které se mezi tím dostali do oběhu, museli jejich majitelé vrátit. Jejich veřejné vlastnictví bylo nezákonné.

Mělo se za to, že všechny zlaté mince Double Eagle byla vráceny a roztaveny. Až později se zjistilo, že se několik mincí podařilo „zachránit“. Jedna z nich se dostala až do Egypta. V roce 1944 ji ukradli příznivci tehdejšího egyptského krále Farouka. Tento egyptský král byl totiž velmi vášnivým sběratelem všeho možného a především cenných mincí. Zlatá mince Double Eagle se tak stal ozdobou jeho rozsáhlé sbírky.

Double Eagle - zlatý dvacetidolar (rub a líc)
Double Eagle - zlatý dvacetidolar (rub a líc)

Tím ale zajímavé osudy této nejcennější mince světa zdaleka nekončí. Po vzácné minci se na dlouhou dobu „slehla zem“. Objevila se znovu v roce 1996. Tehdy se jí pokoušel prodat známý podvodník, který byl při pokusu o prodej zatčen, a vzácná zlatá mince byla zabavena.  Mince pak byla uložena v trezorech Světového obchodního centra v New Yorku.  Pouhých 14 dní před tím, co bylo Světové obchodní centrum zničeno při teroristických útocích 11. Září byla mince převezena.

V roce 2002 pak byla tato mince Double Eagle prodána ve veřejné dražbě. Cena, za jakou se tento zlatý dvaceti dolar prodal, nakonec překonala všechny historické rekordy. Za jednu jedinou minci byl totiž nový majitel ochoten zaplatit částku 7 590 000 amerických dolarů. (to je v přepočtu na kurz CZK/USD v roce 2002 asi 250 miliónů korun (pozn. Průměrný kurz CZK/USD v roce 2002 byl 32,736 Kč/1 USD).